Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

tabernakulum producent

Tabernakulum - tajemnica wewnątrz świątyni

Historia tabernakulum część 2

O ile zakrystia jest osobnym pomieszczeniem, znajdującym się z północnej bądź południowej strony prezbiterium, o tyle nowe miejsce przechowywania tabernakulum było umieszczone bliżej wiernych, dzięki czemu mogli oni obserwować ten kościelny skarbczyk podczas każdej mszy. W średniowieczu w kościołach pojawiło się specjalne miejsce, szafka dostosowana do potrzeb każdej świątyni. Zawieszana z dala od środkowej części kościoła, zazwyczaj nad ołtarzem bądź wmurowana w ścianę zaraz obok niego. Od X wieku w kościele katolickim rozwinął się kult eucharystyczny (mający związek z rytuałem przemienienia chleba w ciało a wina w krew Chrystusa), co zaowocowało umieszczaniem tabernakulum na ołtarzu. Spowodowane to było tym, iż samo przemienienie było najważniejszym elementem mszy. Wobec tego hostia, a co za tym idzie tabernakulum, musiały znajdować się jak najbliżej kapłana.

W XIII wieku sobór laterański zarządził, iż hostia ma być przechowywana w zamkniętym pojemniku, natomiast samo tabernakulum miało być jak najlepiej zabezpieczone.

Miejsce tabernakulum zależy od budowy świątyni. Jeśli powstawała ona dla mszy odprawianych według rytu trydenckiego (w których kapłan stoi przodem do ołtarza, nie do wiernych), to tabernakulum umieszczano na ołtarzu głównym.

We współczesnych świątyniach, zgodnie z zaleceniami „Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego” tabernakulum umieszcza się w miejscu dawniej przeznaczonym na ołtarz (czyli pod tym względem niewiele się zmieniło), czyli w prezbiterium. Ewentualnie tabernakulum znów wraca do osobnego pomieszczenia, niedostępnego dla osób świeckich.