This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

tabernakulum producent

Tabernakulum - tajemnica wewnątrz świątyni

Historia tabernakulum część 2

O ile zakrystia jest osobnym pomieszczeniem, znajdującym się z północnej bądź południowej strony prezbiterium, o tyle nowe miejsce przechowywania tabernakulum było umieszczone bliżej wiernych, dzięki czemu mogli oni obserwować ten kościelny skarbczyk podczas każdej mszy. W średniowieczu w kościołach pojawiło się specjalne miejsce, szafka dostosowana do potrzeb każdej świątyni. Zawieszana z dala od środkowej części kościoła, zazwyczaj nad ołtarzem bądź wmurowana w ścianę zaraz obok niego. Od X wieku w kościele katolickim rozwinął się kult eucharystyczny (mający związek z rytuałem przemienienia chleba w ciało a wina w krew Chrystusa), co zaowocowało umieszczaniem tabernakulum na ołtarzu. Spowodowane to było tym, iż samo przemienienie było najważniejszym elementem mszy. Wobec tego hostia, a co za tym idzie tabernakulum, musiały znajdować się jak najbliżej kapłana.

W XIII wieku sobór laterański zarządził, iż hostia ma być przechowywana w zamkniętym pojemniku, natomiast samo tabernakulum miało być jak najlepiej zabezpieczone.

Miejsce tabernakulum zależy od budowy świątyni. Jeśli powstawała ona dla mszy odprawianych według rytu trydenckiego (w których kapłan stoi przodem do ołtarza, nie do wiernych), to tabernakulum umieszczano na ołtarzu głównym.

We współczesnych świątyniach, zgodnie z zaleceniami „Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego” tabernakulum umieszcza się w miejscu dawniej przeznaczonym na ołtarz (czyli pod tym względem niewiele się zmieniło), czyli w prezbiterium. Ewentualnie tabernakulum znów wraca do osobnego pomieszczenia, niedostępnego dla osób świeckich.