Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

tabernakulum producent

Tabernakulum - tajemnica wewnątrz świątyni

Historia tabernakulum część 3

Początek XVI wieku to we Włoszech czas zmian dla położenia tabernakulum. Biskup Matteo Giberti nakazał, by w jego werońskiej diecezji pomieszczenie na Najświętszy Sakrament, jak nazywa się też hostię, znajdowało się na ołtarzu. Widać tutaj powrót do wcześniejszych form rozmieszczenia elementów świątyni. Wprowadzony przez biskupa zwyczaj z czasem rozprzestrzenił się na całą północną część Włoch.

Arcybiskup Mediolanu, ogłoszony później świętym Karol Boromeusz postanowił dokonać kolejnych zmian w umiejscowieniu tabernakulum. Na mocy jego rozkazu, w jego katedrze przeniesiono Eucharystię z zakrystii na ołtarz. Było to sprzeczne z następnym wydaniem mszału, w którym papież Pius V nie przewidywał umieszczenia tabernakulum na ołtarzu.

Dopiero na początku XVII wieku, podczas pontyfikatu Pawła V umiejscowienie tabernakulum na ołtarzu stało się dozwolone w prawie kościelnym. Była to odpowiedź Rzymu na protestanckie zaprzeczenie obecności Chrystusa w Eucharystii. Od tego momentu tabernakulum zwykło się umieszczać nawet na głównym ołtarzu świątyni. Dzięki temu było bardziej widoczne dla wiernych. Aby pogłębić efekt, jaki tabernakulum miało wywierać na wiernych powrócono do bogatych zdobień. Tabernakulum stawało się coraz większe i bardziej zdobne, aż w końcu przyćmiewało ołtarze. Było to wyjątkowo niekorzystnym efektem dla całej świątyni. Wierni skupiali się jedynie na Eucharystii, która mimo iż jest najważniejszym elementem mszy katolickiej, to nie jest odosobniona! Ponadto ołtarz, który zwyczajnie znikał pod ogromem tabernakulum był bezużyteczny dla kapłana sprawującego mszę.