Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

tabernakulum producent

Tabernakulum - tajemnica wewnątrz świątyni

Tabernakulum współcześnie

Współcześnie budowa tabernakulum, jego umieszczenie w świątyni oraz cele zostały dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Kościół katolicki, wyprowadzając odpowiednie wnioski ze swojej historii sprecyzował wszystko, co rzemieślnicy, kapłani i wierni powinni wiedzieć o tabernakulum.

Konkretnie, konstrukcja tabernakulum ma spełniać pewne z górny narzucone kryteria. Ze względu na to, iż jego zadaniem jest przechowywanie ciała Chrystusa, musi być wykonane z odpowiedniego materiału. Jego podstawową właściwością jest trwałość. Materiał na tabernakulum ma być odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. W żadnym wypadku nie powinien się rozpaść i doprowadzić do jakiegokolwiek naruszenia hostii. Ponadto tabernakulum powinno być odporne na ogień. Materiał, z jakiego jest zrobione musi być niepalny. Kolejne wytyczne odnośnie budowy tabernakulum mówią o tym, iż nie może być przezroczyste – wierni mogą oglądać ciało Chrystusa jedynie podczas odpowiedniego momentu mszy. Ostatnią informacją odnośnie budowy tabernakulum jest to, iż ma być ono dobrze zamykane. Zamków instalowanych w tabernakulum nie powstydziłby się żaden sejf! Wszystko po to, by uchronić Święte Postaci Eucharystyczne przed profanacją.

Następną właściwością tabernakulum jest jego nieusuwalność. Pod żadnym pozorem nie można go wynieść z kościoła, przemieścić lub schować.

Przy samym tabernakulum ma się też znajdować wieczna lampka. Jej zadanie jest dość proste, ma bowiem sygnalizować obecność Eucharystii, a poprzez nią samego Chrystusa, w tabernakulum.