This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

tabernakulum producent

Tabernakulum - tajemnica wewnątrz świątyni

Tabernakulum współcześnie

Współcześnie budowa tabernakulum, jego umieszczenie w świątyni oraz cele zostały dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Kościół katolicki, wyprowadzając odpowiednie wnioski ze swojej historii sprecyzował wszystko, co rzemieślnicy, kapłani i wierni powinni wiedzieć o tabernakulum.

Konkretnie, konstrukcja tabernakulum ma spełniać pewne z górny narzucone kryteria. Ze względu na to, iż jego zadaniem jest przechowywanie ciała Chrystusa, musi być wykonane z odpowiedniego materiału. Jego podstawową właściwością jest trwałość. Materiał na tabernakulum ma być odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. W żadnym wypadku nie powinien się rozpaść i doprowadzić do jakiegokolwiek naruszenia hostii. Ponadto tabernakulum powinno być odporne na ogień. Materiał, z jakiego jest zrobione musi być niepalny. Kolejne wytyczne odnośnie budowy tabernakulum mówią o tym, iż nie może być przezroczyste – wierni mogą oglądać ciało Chrystusa jedynie podczas odpowiedniego momentu mszy. Ostatnią informacją odnośnie budowy tabernakulum jest to, iż ma być ono dobrze zamykane. Zamków instalowanych w tabernakulum nie powstydziłby się żaden sejf! Wszystko po to, by uchronić Święte Postaci Eucharystyczne przed profanacją.

Następną właściwością tabernakulum jest jego nieusuwalność. Pod żadnym pozorem nie można go wynieść z kościoła, przemieścić lub schować.

Przy samym tabernakulum ma się też znajdować wieczna lampka. Jej zadanie jest dość proste, ma bowiem sygnalizować obecność Eucharystii, a poprzez nią samego Chrystusa, w tabernakulum.