Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

tabernakulum producent

Tabernakulum - tajemnica wewnątrz świątyni

Tabernakulum w Polsce

Umieszczenie tabernakulum w naszym kraju nadal podlega prawom tradycji. Według niej, tabernakulum ma się znajdować na dawnym wielkim ołtarzu, czyli apsydzie kościoła. Apsyda to nazwa architektoniczna. Odnosi się do specjalnego pomieszczenia, budowanego na rzucie półkola bądź wieloboku, które to pomieszczenie dodawane jest do bryły kościoła. Mieści się w nim zazwyczaj tylna część prezbiterium.

Budowa miejsca przeznaczonego na tabernakulum jest również specyficzna. Musi być dostojne, oddające charakter hostii, która w nim jest przechowywana. Jednoczesne bogate zdobienia podkreślają podniosły charakter tabernakulum. Miejsce, w którym będzie się znajdować ma z założenia sprzyjać przemyśleniom, modlitwie prywatnej lub zbiorowej, medytacji. Ponadto musi być dostosowane do udzielania komunii świętej, czyli wielkościowo ma być odpowiednio przestronne.

W samej nazwie „tabernakulum” możemy doszukiwać się biblijnych korzeni. Powołując się na Stary Testament możemy znaleźć fragment, w którym przedstawiany jest Namiot Spotkania. Miejsce przechowywania Arki Przymierza (skrzynia z drewna akacjowego przechowująca tablice dekalogu). We wspomnianym namiocie, poprzez jego zawartość w szczególny sposób przebywał Pan. Przywódcy plemion Izraela wchodzili tam kolejno, by odczuć jego obecność. W tym krótkim fragmencie można śmiało doszukiwać się wzorów dla dzisiejszego tabernakulum. Widać specjalne pomieszczenie, zamykaną skrzynię, która przechowuje największy skarb danej religii. Dla judaizmu były to tablice dekalogu. Dla chrześcijan – ciało Chrystusa.