Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

tabernakulum producent

Tabernakulum - tajemnica wewnątrz świątyni

Informacje prawne

Kościół Rzymski bardzo dokładnie w swoich zapisach prawnych określił wszelkie informacje odnośnie tabernakulum. Jego budowy, miejsca przechowywania czy przeznaczenia. Wszystko spisane jest tak, by tabernakulum w każdej świątyni stanowiło element centralny, nie przyćmiewający jednak pozostałych części świątyni. Ma być również bezpiecznym schronieniem dla swojej zawartości. Przytoczę tutaj kilka faktów z prawa kościelnego, które dotyczą tabernakulum.

Miejsce przechowywania tabernakulum, zdaniem prawa kanonicznego ma znajdować się w części kościoła odpowiednio godnej, przyozdobionej i sprzyjającej modlitwie. Ponadto samo tabernakulum musi być zamocowane trwale. W kościele powinno znajdować się tylko jedno tabernakulum – nieprzezroczyste i mocne.

Tabernakulum zawierające Najświętszą Eucharystię nie powinno być przechowywane przy ołtarzu, na którym odprawia się całą mszę. Zamiast tego tabernakulum można umieścić w prezbiterium, poza ołtarzem przy którym sprawuję się mszę. Ewentualnie tabernakulum może się mieścić w osobnej kaplicy, organicznie związanej z kościołem. Ma ona być dostępna dla wiernych i sprzyjać modlitwie oraz prywatnej adoracji.

Przed tabernakulum powinna świecić wieczna lampka, sygnalizująca obecność Eucharystii wewnątrz, lub jej brak.

Ponadto należy mieć na uwadze wszystkie inne przepisy, które pośrednio lub bezpośrednio odnoszą się do tabernakulum, budowy świątyni oraz przechowywania Najświętszego Sakramentu.