Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

tabernakulum producent

Tabernakulum - tajemnica wewnątrz świątyni

Tabernakulum w kościele katolickim

Kościół katolicki, jako jeden z odłamów chrześcijaństwa dzieli niektóre z zasad i doktryn wraz z innymi odłamami. Jedną z nich jest adoracja Najświętszego Sakramentu oraz istnienie tabernakulum. Wiąże się to z wyznawaną przez Kościół Katolicki doktryną transsubstancjacji, co w wolnym rozumieniu oznacza wiarę w przemianę chleba w ciało Chrystusa i wina w jego krew podczas ich konsekracji. W trakcie trwania każdej z mszy ma miejsce ten rytuał. Jednakże nie zawsze cała hostia zostaje wykorzystana wśród wiernych. W takich wypadkach miejscem jej przechowywania jest właśnie tabernakulum. Później jest ona wykorzystywana dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w nabożeństwie – głównie osób chorych i starszych. Co pewien czas przechowywana w tabernakulum Eucharystia jest odnawiana.

Najświętszy Sakrament, przechowywany w tabernakulum w Kościele Katolickim jest również centralnym miejscem, wokół którego gromadzą się wierni podczas indywidualnych bądź zbiorowych modlitw. Przy tabernakulum pali się również wieczne światło, które ma sygnalizować obecność Chrystusa wewnątrz, bądź jej brak (pod postacią hostii).

Odnowienie Liturgii Kościoła Katolickiego podczas Soboru Watykańskiego II zaowocowało podkreśleniem pierwotności świętowania nabożeństwa Mszy Świętej. Przed tym soborem kapłan sprawujący mszę był zwrócony przodem do ołtarza a tyłem do wiernych. Wtedy też ołtarz zwrócony był do tabernakulum. Obecnie sytuacja ta wygląda odwrotnie, mianowicie kapłan zwrócony jest przodem do wiernych, natomiast tabernakulum praktycznie zachowało poprzednią pozycję. Z tą różnicą, że ma być skierowane ku wiernym (dostępne dla nich).