This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

tabernakulum producent

Tabernakulum - tajemnica wewnątrz świątyni

Tabernakulum w kościele prawosławnym

Kościół prawosławny wywodzi swe korzenie od chrześcijaństwa bizantyjskiego. Ta wschodnia kultura czerpała całymi garściami z dorobku starożytnej Grecji, co odbiło się również na tradycji związanej z tabernakulum. W nazwach, zwyczajach i konstrukcjach związanych z religią widać bardzo wyraźnie elementy greckie.

Aby przybliżyć prawosławne zwyczaje tradycje związane z tabernakulum posłużę się porównaniem z tradycjami katolickimi. Pierwszą różnicę widać w samej nazwie. W kościele prawosławnym korzysta się raczej z nazwy Arka Noego, co odnosi się bezpośrednio do Starego Testamentu, a dokładniej do przypowieści o Noem i arce, na której umieścił przed potopem po parze ze wszystkich stworzeń ziemskich. Oznacza to, iż tabernakulum ma być odzwierciedleniem tej łodzi.

W tradycji prawosławnej tabernakulum umieszcza się na Świętym Stole, czyli ołtarzu, którego miejsce jest za ikonostasem (pokryta ikonami ściana we wnętrzu cerkwi, zazwyczaj oddziela część świątyni przeznaczoną dla wiernych od tej, która przeznaczona jest dla duchowieństwa).

Budowa Arki, czyli tabernakulum również jest odmienna od tej znanej z kościoła katolickiego. Tutaj, jak to w kościele prawosławnym, tabernakulum jest bardzo bogato zdobione. Często przybiera postać cerkwi, w której się znajduje. Jest pokryte złotem. Na szczycie umieszcza się krzyż. Do Eucharystii można się dostać poprzez specjalne małe drzwiczki.

Wierni w kościele prawosławnym traktują Eucharystię bardzo dosłownie. Rzadko przyjmują symboliczne znaczenie całego rytuału. Wobec czego wszelkie uchybienia są karane bardzo surowo. Z tego też powodu tabernakulum musi być zbudowane z należytą pieczołowitością.