This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

tabernakulum producent

Tabernakulum - tajemnica wewnątrz świątyni

Tabernakulum w kościele anglikańskim

Kościół anglikański, jeśli idzie o tabernakulum, jego budowę oraz cel istnienia nie różni się za bardzo od kościoła katolickiego. Wynika to z faktu, iż kościół anglikański wywodzi się od katolickiego – jedynie pewne zatargi z przeszłości spowodowały oderwanie się od Rzymskiej matki.

Umiejscowienie tabernakulum jest bardziej dowolne niż w kościele katolickim. Jedyna zasada głosi, iż ma znajdować się blisko ołtarza. Tabernakulum może być zainstalowane na nim, za nim, obok niego lub nad nim. Często też tabernakulum znajduje się w samym ołtarzu.

Podobnie jak w kościele katolickim, w kościele anglikańskim przed samym tabernakulum pali się wieczne światło, mające oznaczać obecność Eucharystii. Wewnątrz samego tabernakulum przechowuje się nie tylko hostię, ale również cyborium (naczynie na konsekrowane komunikanty), wino i poświęcone oleje.

Samo tabernakulum budowane jest z drzewa cedrowego. Natomiast jeżeli zewnętrznie nie jest ono widoczne, to można mieć pewność, iż w środku tabernakulum jest nim wyłożone. Spowodowane jest to specjalnymi właściwościami drewna cedrowego – jego aromat odstrasza insekty, dzięki czemu tabernakulum nie zostanie przez nie zjedzone ani osłabione.

Sporą różnicą między obrządkiem katolickim i anglikańskim w sprawie tabernakulum jest to, iż w tym drugim zabrania się używania przechowywanej Eucharystii. Ponadto kościół anglikański zabrania zbyt częstych adoracji Najświętszego Sakramentu.