Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

tabernakulum producent

Tabernakulum - tajemnica wewnątrz świątyni

Tabernakulum w kościele anglikańskim

Kościół anglikański, jeśli idzie o tabernakulum, jego budowę oraz cel istnienia nie różni się za bardzo od kościoła katolickiego. Wynika to z faktu, iż kościół anglikański wywodzi się od katolickiego – jedynie pewne zatargi z przeszłości spowodowały oderwanie się od Rzymskiej matki.

Umiejscowienie tabernakulum jest bardziej dowolne niż w kościele katolickim. Jedyna zasada głosi, iż ma znajdować się blisko ołtarza. Tabernakulum może być zainstalowane na nim, za nim, obok niego lub nad nim. Często też tabernakulum znajduje się w samym ołtarzu.

Podobnie jak w kościele katolickim, w kościele anglikańskim przed samym tabernakulum pali się wieczne światło, mające oznaczać obecność Eucharystii. Wewnątrz samego tabernakulum przechowuje się nie tylko hostię, ale również cyborium (naczynie na konsekrowane komunikanty), wino i poświęcone oleje.

Samo tabernakulum budowane jest z drzewa cedrowego. Natomiast jeżeli zewnętrznie nie jest ono widoczne, to można mieć pewność, iż w środku tabernakulum jest nim wyłożone. Spowodowane jest to specjalnymi właściwościami drewna cedrowego – jego aromat odstrasza insekty, dzięki czemu tabernakulum nie zostanie przez nie zjedzone ani osłabione.

Sporą różnicą między obrządkiem katolickim i anglikańskim w sprawie tabernakulum jest to, iż w tym drugim zabrania się używania przechowywanej Eucharystii. Ponadto kościół anglikański zabrania zbyt częstych adoracji Najświętszego Sakramentu.